દેશી Vs ડૉલર – પૂર્વી ગજ્જર

[રીડગુજરાતીને આ કૃતિ મોકલવા બદલ શ્રીમતી પૂર્વીબહેન ગજ્જરનો (ઑસ્ટ્રેલિયા) ખૂબ ખૂબ આભાર. આપ તેમનો આ સરનામે પણ સંપર્ક કરી શકો છો : purvi_gajjar@hotmail.com ]

આ શહેર તમારા મનસુબા ઉથલાવી દે, કહેવાય નહિ…..

રમેશ પારેખની કવિતાની આ કડી કેટલા લોકોની જિંદગીની વાસ્તવિકતા હશે….શું ખબર ? ખાસ કરીને પરદેશમાં રહેતાં ભારતીયોની જિંદગી. જો કે જિંદગીને માપનારા જેમ બહુ ઓછા હોય તેમ જ પરદેશ આવીને પોતાનાં સુખ-દુ:ખ, વિકાસ કે વિનાશ, ગમા-અણગમા કે સંતોષનું માપ કાઢનારા પણ બહુ ઓછા હોય છે. અહીં આવ્યા, નોકરીમાં ચાલી જોઈએ એટલું અંગ્રેજી ફાવી ગયું અને ખાતામાં ડૉલર જમા થવા માંડ્યા એટલે ભયો ભયો…..

વિકસીત દેશનું લેબલ, ઊંચી ઈમારતો, હાઈટેક સુવિધાઓ, શિસ્તબદ્ધ નાગરીકો, સ્વચ્છ રસ્તા કે શૌચાલયો અને આધુનિક જીવનધોરણ કોઈ દેશનાં વિકાસનું માપદંડ હોઈ શકે પણ જનજીવનનાં ધબકાર માપવાનું નહિ, ખાસ કરીને પરદેશીઓનાં. પરંતુ આપણે ભારતીયો આ વાત વિચારવાની કે સમજવાની તસ્દી ભાગ્યે જ લેતાં હોઈએ છીએ. વળી વ્યક્તિએ વ્યક્તિએ સુખ અને ગુણવત્તાની વ્યાખ્યા બદલાય છે. આપણે જુદા-જુદા, આપણને સતાવતા સવાલો જુદાં, આપણી તાકાતનાં જોરે શોધેલાં તેનાં જવાબો જુદા અને જાત સાથેનાં સમાધાનના પેંતરા પણ જુદા. આ સૌનાં સરવાળાથી સર્જાય છે વિદેશની દેશી દુનિયા, જ્યાં ડૉલરનાં જોર સામે દરેક સમાધાન, સમજણ અને સરખામણીનું જોર ઓછું પડે છે. દેશી મન અને વિદેશનાં ધન વચ્ચે અટવાતો ભારતની માટીનો માણસ સતત મથામણમાં રહે છે…પાછા જવું કે રહેવું ? દેશ કે ડૉલર ? સંતોષ કે સમૃદ્ધિ ? શિસ્ત કે શાંતી ? સ્થિરતા કે સ્વચ્છતા ? પરિવાર કે પરિવર્તન ? સતત ચાલ્યો કરતો આ સંધર્ષ એટલે માનસિક અખાડો, કે જ્યાં ચાલે છે વિચારોની મારામારી, તુક્કાઓની અફડાતફડી અને સંજોગોની અદલાબદલી. જેણે પરદેશની દુનિયામાં સર્જી છે એક એવી સૃષ્ટિ જ્યાં મિત્રતા, પ્રેમ, પરિવાર, સંબંધ, સંસ્કૃતિ, ધર્મ, માનવતા બધું જ છે, પણ બદલાયેલાં સમીકરણ અને વટલાયેલા સ્વરૂપે. જેના પાયામાં છે દેશી માણસનું વિદેશી માનસ….એટલે દેશી Vs ડૉલર.

પરદેશની દેશી જિંદગીમાં અત્યાર સુધી સમૃદ્ધિ, સગવડ અને જલસાનાં જ ઉલ્લેખો આવ્યા છે. જેણે દેશમાં બેઠેલાઓને સુખનાં સરનામાં તરીકે પરદેશનું નામ-ઠામ પકડાવી દીધું છે. આને બનાવટ કહેવી કે ઢાંકપીછોડી ? પરંતુ બધે જ હોય તેમ અહીંની જિંદગીમાં પણ સુખની સાથે દુ:ખ છે. તે પણ એવા કે ના કોઈને કહી શકાય કે ના રહી શકાય. ભારતમાં રોજનું કમાઈને રોજ ખાનારો માણસ પણ રાત પડે ગરમ રોટલા ભેગો થાય છે. અહીંનાં માણસ પાસે ખાધે ખુટે નહિ તેટલું છે પણ તાજુ-ગરમ ખાવા માટે તેણે વીકએન્ડ અથવા તો જમવાનું આમંત્રણ આવે ત્યાં સુધી રાહ જોવી પડે છે ! દેશમાં સપનાંની દુનિયા સમૃદ્ધ છે જ્યારે અહીં તો સપનાં જોવાનો પણ સમય નથી. કારણ અહીંની હકીકતો સપના જેટલી જ અઘરી હોય છે.

વિદ્યાર્થીને જોઈએ છે – ડીગ્રી, પરદેશનું નાગરિકત્વ, કાયમી નોકરી અને ના તૂટે તેવા લગ્ન. જ્યારે દંપતીને આશા છે – કહ્યું માને તેવા છોકરાં, પોતાનું ઘર કે જેનું મોરગેજ ભરવા માટે દંપતિ બંન્ને કમાઈ શકે તેમજ બાળકો સંભાળવા દેશમાંથી આવી શકે તેવું પરિવારજન. આમાનું બધું પરવારીને બેઠા હોય તેમને બીક છે વિલાયતી જમાઈ કે વહુની. તે પ્રકરણ પતી ગયું હોય તો જોઈએ છે, પૌત્ર-પૌત્રીને મોટા કરવાની જવાબદારીમાંથી સ્વૈચ્છિક નિવૃત્તિ. આ બધું ક્રમશ ચાલ્યા જ કરે છે જેને કારણે ચેન, સલામતી અને આરામ અહીં એટલા મોંઘા છે કે મોટાભાગના માણસો ગરીબીની રેખા નીચે જીવતા જેવા જ લાગે. કોઈ સ્વીકારતું નથી એ એક અલગ વાત છે !

આપણાં દેશમાં ગરીબી, બેકારી, વસતી અને ભ્રષ્ટાચાર જેવાં વિકાસને રૂંધતા અમર પડકારો છે, આ જ પરિબળો અહીં પણ છે… જરા જુદી રીતે. ગરીબી અહીં પણ છે, આર્થિક નહીં પરંતુ માનસિક – જેમાં એક ભારતીયને જોઈને બીજા ભારતીયને હસવાનું પણ પોસાતું નથી. અહીં લોકો મનથી, વિચારોથી, વર્તનથી ગરીબ છે. કામ અને કમાણી કરનારા ઘણાં ખરાં બેકાર છે કારણ તેમની નોકરી તેમનાં ભણતર, આવડત કે અનુભવનાં ક્ષેત્રમાં નથી, જેથી લાયકાતથી માણસ બેકાર થતો જાય છે. બાળકો હોય તો પોતાની રીતભાત પ્રમાણેનો ઉછેર આપવાની ચિંતા. મા-બાપમાંથી એક ઘેર રહે તો બેન્ક બેલેન્સનાં ઉછેરમાં ઉણપ આવે, ચાઈલ્ડ કેરમાં મોકલે તો મોંઘુ પડે. બાળકો છે, પણ પારિવારીક જીવન બેન્ક બેલેન્સ અને ઘડિયાળનાં કાંટા પર નિર્ભર છે. આર્થિક ભ્રષ્ટાચાર કરવાની તક નથી પણ લાગણી અને સંવેદનામાં શક્ય તેટલી ભેળસેળ કરીને સંબંધો નિભાવાય છે, કારણ માણસ અને હૂંફ બે જ એવી બાબત છે જે ડૉલરથી નથી ખરીદી શકાતી.

દેશમાં આપણને એન.આર.આઈ કહે પણ શુદ્ધ ગુજરાતીમાં આપણી દશા ‘ધોબીનાં કુતરાં નહિ ઘરનાં કે નહિ ઘાટનાં’ જેવી છે. દેશીપણા પર પરદેશનો ગિલેટ ચડાવીને ફરનારા આપણે મોટા-મોટા દેશમાં રહેનારાં નાનાં-નાના માણસો. ડગલે ને પગલે હાંફી જનારા, થાકી જનારા અને ક્યારેક તો હારી જનારા, છતાં ડૉલરનાં મોહમાં દોડતા રહેનારાં. આ રઝળપાટમાં ક્ષણે-ક્ષણે બદલાતી આપણી માનસિકતા, વ્યક્તિત્વ અને જિંદગીનાં રંગરૂપની દાસ્તાન પરદેશની જિંદગીમાં પારદર્શકતા લાવવાના હેતુથી લખાઈ રહી છે. આપણી વચ્ચે થતી રહેતી વિચારોની લેવડ-દેવડ અને અનુભવથી પ્રેરિત આ લખાણમાં પ્રમાણિક રહેવાનો દાવો નહિ પણ પ્રયત્ન ચોક્કસ છે.

Print This Article Print This Article ·  Save this article As PDF

  « Previous અજવાળું મેળવો દશે દિશાથી – સતીષ ડણાક
ડોક્ટર સેવકરામ સેવાવાળા (હાસ્ય નાટક) – નીલમ દોશી Next »   

55 પ્રતિભાવો : દેશી Vs ડૉલર – પૂર્વી ગજ્જર

 1. Krunal C says:

  I will agree to most of the things said by Purviben. Once you move out of India, you are going to miss your country. Article is really well written and on dot. Passion of making maximum $s and increasing bank balance at a cost of personal lives is not good thing because it takes out the emotions & love from ones life.
  But at the same time you have to accept the reality of life. Keep the flame for motherland alive in your heart. Gujarati ma kahu to $ ni lut ma etli daud na muko ke tamari mati na sanskar pachal rahi jay.
  One needs to understand that its okey if 1000$ don’t get deposited in the bank at the end of the month but more important is to spend time with family. Taking care of emotional needs of the family is more important then decorating your house with all the physical comforts. Things are easier to say then doing it but atleast we can try for it.
  But once again congratulations to Purvi ben for bringing out the things which is there in every NRI’s heart but not said openly through this medium. (Btw I’m also NRI so I instantly got connected with what was said in article above)

 2. Amol Patel says:

  Well said “with honesty and Direct Dil se”

  Amol

 3. urvish kothari says:

  Shrimati purviben from australia, wel come back to city of journalism, which is equally, if not more, infamous for topsy-turvying our “mansuba”s.
  Hit bull’s eye (as usual) although I’m not sure whether Aussies have bulls to hit.

 4. Pancham Shukla says:

  Nice article…well written thought provoking.
  It highlights common issues of many Indians living abroad. In fact, most NRI are aware of these issues but….there is a big but to overcome.

 5. Ami Patel says:

  Each NRI will agree with this rather they already know this. but very few can go and settle back in India.

 6. aarti shah says:

  nice article purvi. well said and well written. As usual,your words always bring me to real life.

 7. સરસ મનોમંથન રજુ કર્યુ છે. તમારો પ્રામાણિક પ્રયત્ન ગમ્યો.
  અભિનંદન પૂર્વી ગજ્જર.

 8. Keyur says:

  Tell me one thing – Why do you go to foreign country? Of course for $s. If Indian rupee would be worth 45 US dollors would you go to US or AUS? Probably not. And it is not easy to earn $s. So what do one do after migration? Try to earn $s full hartedly. Wasn’t that one of the main reason(s) why you came to US or AUS? Don’t tell me that oh I can here because I wanted to know different cultures and I wanted to travel and all that nonsense.

  Once that figured out, how can you earn dollors? And than more dollors? Answer is you have to work hard. You are forced to kill your emotions. Belive me most of the people if not all – are not able to do the work they love – in run for the $s.

  Can one settle back in India after spending say 10 years? May be Yes but mostly No. Threre are some examples of people done that and than there are many many examples of people that can’t do it or come back to US or AUS. Last reason they produce it that our kids were not able to accomodate back to India. One thing is sure that this run for $s do force the NRIs to make them think of what they may have become after migration – “DHOBI NA KUTRA”.

 9. Asha Kharod says:

  I disagree with Purviben. I live in USA for last 22 years. Myself and my lots of friends works full time and every night we do eat fresh dinner. I have seen in india also that grand parents do take care of grand kids. That is universal that garnd parents do help out. Life in big cities are same every where. Either you are in Bombay or New York. I recently visited India and I have seen people running after money same way. Today’s society standard of living has changed and we are suffering due to that. I think it is a human nature that we worry about kids, family, job no matter where we are. It is a thought provoking article for family life and i do agree that we need to spend more time with kids but Desi VS Dollar is not true.Sometime this kinds of article gives wrong picture about people living abroad.

 10. Gira Shukla says:

  Well…well. Well… First of all I will let you know that, Ms. Poorvi has done fantastic job in writing this article. As you have stated the Title of this article, “Desi vs. Dollar”, it’s kind of bizarre and disturbing in some ways: Money is the need of people, no matter where they live and what they do. Think for a second, why do people study? – So they can have a better job & life. Now, why would they have a good paying job? – So they can provide their family all the necessities and for their better life. From both of this question I wrote but at the end the answer for the both of the questions came out the same.
  Your article is indicating that NRIs are running after Dollars; let me tell you that you are partially wrong. After leaving Mother Country, What do you expect from those people in foreign country?? To live with what they have? By living what they have is NOT enough for them or for their children or for anybody. People do not RUN after $$$ in foreign country. That is the essential, people’s basic requirements to feed themselves and their family, which is COMMON in our country (India) also. Take a glimpse over India; if I am not wrong, India has developed a lot in the same way as U.S. and AUS. India is getting much advanced and much modern. As a fact “Investing is simple but not easy”, is true. It seems very simple but it’s not east at all. I am pretty sure you might be aware of this since you are living in Australia. Through all of this, I am not saying that money is the only entity, which provides you everything but it’s the part of our needs.
  I agree, in foreign country some people can’t pay attention on their family or children, in spite of that there are many Indian People who has maintain their cultural habits and lifestyle till now. Don’t you ever think that NRIs are always behind the Dollars and lack of giving nurture to their family… It’s not true at all. There may be people who are still obscure about the concept of living outside of their own country but they are outdated and ignorable. To be candid, all I want to say is that, NRIs (including myself) don’t want to get our hands on this but we are compel to do this. After all this is all about living your life. This is the fact. You can’t complain after you have eroded it. You know, now there is no difference between the children who are raised here and the one who are born and raised in India, because the pace is very radical and you have to keep up with that.
  Yeah, I agree that NRIs find difficult to acknowledge their feelings and point of view about this particular subject. But think, is it wroth it to dwell on it?? NO!! Of course not. That’s why they learn to accept the reality and try to adjust themselves because they don’t want to live miserable all of their lives. This is one of the parts of life, which everyone goes through, but it’s just lavish to argue and discuss about it.
  Think about it over again, who knows, you might be in an awkward situation. To avert this, there are prospects of improving your way of living if you are not satisfied with it.
  However, it’s very descriptive piece of journalizing.

  (this comment will sound bitter but it’s a fact!!!)

 11. પૂર્વી ગજ્જર says:

  આ લેખ સાથે સહમત અને અસહમત થતા દરેકનો આભાર. દુનિયાનાં કોઇ પણ ખૂણે રહેતાં માણસ માટે કમાવવું એ જીવનની જરુરિયાત છે પણ તે જીવનમંત્ર બની જાય ત્યારે આર્થિક સિવાયની અન્ય બાબતોથી માણસ ખુમાર થતો જાય છે, જે માત્ર જીવન માપનારને જ સમજાય. જેમાં ફુટપટ્ટી મહત્ત્વકાંક્ષાની નહિ પણ મૂલ્યોની જોઇએ. વિકાસ અને વિનાશ એ બંન્નેમાં ગતિ સામાન્ય છે માત્ર દિશાનો ફરક હોય છે.
  છતાં, આ લેખ સાથે આક્રોશ નહિ પણ પ્રામાણિકતાથી અસહમત થઇ શકે તેટલું સંપૂર્ણ જીવન જીવતાં પરદેશીઓને હું આદરણિય ગણું છું કારણ સૌથી અઘરું તે જ છે. લખનારા સમજે જ છે કે એકલ-દોકલ જીવનને સામાન્ય વાત ના ગણી શકાય માટે પરદેશનાં સામાન્ય જીવન-ઘોરણને હું સ્વાભાવિક કે સ્વીકાર્ય નહિ ગણું.બચાવમાં આપણા દેશનાં જીવનધોરણ વિશે દલીલ કરવી અસ્થાને છે કારણ વાત સરખામણીની નથી કે ભૌગોલિક રીતે આપણે ક્યાં છીએ તે નથી, માત્ર વિચારશીલ છીએ કે નહિ તે જ છે. જેમાં વ્યક્તિગત લાયકાતથી વિશેષ કોઇ પ્રમાણ નથી.

 12. Harshad Shah says:

  “An article with 100% honesty & truth”. One statement is enough to appreciate the efforts of the writer.

 13. TAMARO AARTICAL KHUBJ SARAS CHE KHASKHAS ABHINANDAN AATLA AARTI CALS VACHAUA PAN TAMARO BAHUJ SARAS CHE

 14. Bindi Gajjar says:

  Abhinandan, Very few people are being gifted with art of reflecting their emotions in words with such a perfection and honesty.
  I know, it was directly from heart. Keep on writing, it will dilute ur pain of being away from parivar, Pain of being in abroad.

 15. bharat ghelani-chitralekha says:

  Gud one,Purvi..
  Keep it up…!

 16. janki says:

  ummm.. i actually agree with the feeling of the author. what she says is totally true for general foreign society. yes we all know that main reason to go to the foreign contry is MONEY and yes money is essensial in life. However there are many things that you can not buy from money. love, peace, happynes, etc. So i think that , ” the run after money is really a personal arrangement” who knows you better than yourself? and person can change his/her lifestyle if he/she realizes what is being lost while running after money.

  Other thing is life style. yes i agree that india is develping too. but is it really its fault???.. i mean there are still joint families. there are still many families where woman make food home. there are still many families which is handeled by a man. and talking about MODERNITY… what is really a MODERN life style? that also is based upon personal interests.

  but the main point here is everything is US. we cant blame anybody for that. however the environmental changes takes place one way or other. i mean if you have been in USA Or any other contry and you expect to know your child about GEETA AND RAMAYAN. they are not going to know unless ou teach them. on the other hand they will know ALL ABOUT BIBLE even though they have never seen it.

  but overall the article is a very true illlusion about foreign living. ANd the real problem come when we UNDERESTIMATE OUT HOME COUNTRY. what you find in india, you are definately going to find in USA; bribes, dishonesty, cast system, etc. but in a different way.

 17. Ashish Dave says:

  Purviben,

  Nice article but…everything in this world cannot be either all black or pure white. Things you have mentioned may be true to some extent but in totality it is not applicable to all NRIs. Your opinions on NRI’s are drastically biased and may be offensive to many.

  By the way, Gandhiji was also an NRI for many years.

  Ashish Dave

 18. Tejas says:

  Hello all,

  I completely agree with Purvi as a NRI. the one doesnt agree i feel sorry about them. Life is just not black or white but there are grey areas. Instead of asking others, please ask your self few questions :

  * when you give away your weekend shift to someone because of your family ?
  * when all your family had a dinner togather ?
  * When you lastly helped your kid for the study ?
  * when did you help someone in coummunity ?
  * When did you not think of saving money when you are with friends ?
  * When did you called your parents to your place – With out any reason ? Most of the time we all are calling our parents to stay with us because of the reasons – Kid can be looked after so we dont have to take a leave, i am opening a new store etc etc.\
  * did you ever helped any one finacially knowing that moeny will never going to come back – NO !!

  Accept it Asha, we are totally commited to ourself not any one else. There are people who really goes out of india just to explore the world – which is a new generation. And who have been mograted before 15+ years – Money and good life style. I have seen people in Sydney (Aust) who are staying from 15+ years and they “use” new comers. Still they will tell every one that “bichara hamana nava aavaya chhe to ghare jamva bolavya” and they do make me sick !! After that they will ask you to help with their home work like lawn moving / gardning. I am from a well earning family in India who dont care about the money abd friendship or relation comes first.

  When I travel or walk in mall, i usually smile at every Indian who passes me. This makes me feel good to see fellow indians in syd. Most of them try to avoid you just because – If i smile, he is going to talk to me and ask for favours.

  community wise, Indian community is still lagging to come togahter as a whole to support.

  I always write straight and to the point. I would not like to apologise for any of my comment to any one. I deserve to speak what i feel. If you dont like it please close your browser.

 19. Sunit Patel says:

  Hello,

  Great article.. very well thought and well written. From my point of view things are changing in india as we speak, life style in big cities changing rapidly.

  Sunit patel

 20. Vinaben Gajjar says:

  This is the Universal truth related to each NRI. But it is difficult for most of them to confess it and get it published. Everyone is simply running behind $, Conversion Rate has became Jivanmantra.
  You have done a great job with 100% honesty. I am proud of you and always there with you.

 21. Wihtout doubt this is fact. A person leaving home country, is leaving everything. In real sense to live in abroad is a great Tregedy of the Indian. India is the only country on the earth worth living. “JANANI JANMABHUMI SWARGADIAPIGARIYASI”. O Maa Janmabhumi tane shatak pranam.

 22. dinesh says:

  આપણાં દેશમાં ગરીબી, બેકારી, વસતી અને ભ્રષ્ટાચાર જેવાં વિકાસને રૂંધતા અમર પડકારો છે, આ જ પરિબળો અહીં પણ છે… જરા જુદી રીતે. ગરીબી અહીં પણ છે, આર્થિક નહીં પરંતુ માનસિક – જેમાં એક ભારતીયને જોઈને બીજા ભારતીયને હસવાનું પણ પોસાતું નથી. અહીં લોકો મનથી, વિચારોથી, વર્તનથી ગરીબ છે. કામ અને કમાણી કરનારા ઘણાં ખરાં બેકાર છે કારણ તેમની નોકરી તેમનાં ભણતર, આવડત કે અનુભવનાં ક્ષેત્રમાં નથી, જેથી લાયકાતથી માણસ બેકાર થતો જાય છે. બાળકો હોય તો પોતાની રીતભાત પ્રમાણેનો ઉછેર આપવાની ચિંતા. મા-બાપમાંથી એક ઘેર રહે તો બેન્ક બેલેન્સનાં ઉછેરમાં ઉણપ આવે, ચાઈલ્ડ કેરમાં મોકલે તો મોંઘુ પડે. બાળકો છે, પણ પારિવારીક જીવન બેન્ક બેલેન્સ અને ઘડિયાળનાં કાંટા પર નિર્ભર છે. આર્થિક ભ્રષ્ટાચાર કરવાની તક નથી પણ લાગણી અને સંવેદનામાં શક્ય તેટલી ભેળસેળ કરીને સંબંધો નિભાવાય છે, કારણ માણસ અને હૂંફ બે જ એવી બાબત છે જે ડૉલરથી નથી ખરીદી શકાતી.
  think twicely but future alaways every one wants

 23. seems like now a days it’s a fashion to write against NRIs “Dollaria Desh!” There are pros & cons everywhere. When we visit India we run in to people & situation with all kinds of experiences, good & bad! And hear all kinds of stories from friends, families & relatives. Same thing with “Dollaria Desh”. It’s up to an individual how he wants to take maximum benifit, there are lots of opportunities, facilities, stress reliving ideas & lot more by which any one can live happily, peacefully with 100% satisfaction in “Dollaria Desh”! One more thing.., when preachers, scholars are coming to USA, earn lots of dollars by preaching “America as Anarya Desh & speaking against America!” “Draxa khaati too nathI ne?” Don’t take me wrong.., I love India & America both!!! And what’s wrong with nice,clean,enviornment against dirty, polluted,one?

 24. manvant says:

  અંતરની વાત સુપેરે રજૂ કરવા બદલ એક એન આર આઈ તરફ્થી
  બહેન શ્રી પૂર્વિબહેનને અભિનંદન….અને આભાર ! યુ.એસ.એ.

 25. sam says:

  I enjoyed the article and the comments posted by other readers equally!!! However i am not here to express my opinion about the article but i would humbly request my fellow readers not to go to the extent of making personal comments to the writer ( whoever is the writer and whatever is the article about ). There are enough ways for a sensible reader to express their differences of opinion. I read one of the reader comment like ” who knows, you might be in an awkward situation ” , pointing finger to the writer. That is going to far. Also when commenting on other readers comment just try to avoid crossing the boundries whether you agree with them or disagree with them.I again just request that we all enjoy this excellent website without hurting any one.

 26. Shaishab says:

  I don’t know whats written in the article as I don’t understand gujarati. However I do understand via so many people’s thoughts that there has been consistent arguements for and against people living abroad and trying to create their fortunes. But why bother?? In the era of globalization, why should we talk about the national borders, the existing cultures and the like. Whats happening today is just because of economic realities of life as lot of us have already agreed upon. Its just a matter of matching demand for and supply of labour. India in this context has abundant and rather say redundant labour which by no means could be under full employment. I bet my butt if any one can prove me wrong. In these circumstances, the existing unwanted talents in India have to seek for foreign migration for the sake of jobs though I agree most people are not that fortunate. But lets look at the brighter side and be positive. Which big organisations in this world don’t have managers or corporate leaders from Indian subcontinent? You name me one.
  Coming to an arguement of family commitment, no matter where you are there are both family lovers and laggards. It clearly depends on how your childhood has been brought up and your friendship circle. It doesnot matter either one is in timbaktoo or hararre. So lets do what would be the best for us however contributing at least a fraction of our hard earned dollars into our respective countries’ development.

  Cheers

 27. Ashit Kansara says:

  FACTS…THAT NO BODY CAN DENY! But more amazing and appealing is the way Purviben has projected the whole issue! It is an eye opener to those who are toiling to go abroad. The issue boils down ultimately to the choice – between LUXURY & LIFE.

  Ashit Kansara
  Dubai

 28. Deepa Wright says:

  Those who have a problem living abroad and are always crying about how good the life in india is should note that-
  1. in India also there are people who have different priorities be it, earning wise or career wise and they may not be able to give enough time to the family
  2. There are families in India too who eat out or get food from the “Roti Kendra” -in some areas of Mumbai
  3. Kids in India too have become pretty westernised in their behaviour and thinking.
  4.Lake of time and running after money has become a global phenomenon and is not just restricted to western countries anymore.

  My humble suggestions to those who feel life is better back home..should give up all they have and kindly return home, instead of just writing articles about it. It’s time you take some action and stop crying about it. Blaming western culture life is not the solution.

  Either you live here with what this society has to offer or pack your bags and leave.

 29. Peeda Tight says:

  Excuse me Ms or Miss or Mrs Deepa Wright (rather Peeda Tight)!
  From you name, you seem to be a generic ‘Varna sankar’ (further than ABCD/BBCD or CBCD). It is well-known that the recent convert should louder than ever on his new conception.

  You must understand that ‘Desi Vs Dollar’ is just an article depicting very serious issue of Desi migrants and their offsprings. Any NRI has a right to express his/her experiences or beliefs about the nation where they are residing for whatever cause. This does not mean that one has to loose the affinity towards one’s origins (of course for you it may not be relevant since you don’t see to have distinct origin) . If you are not living in a Dictator’s regime, there should not be any fear of leaving one’s foreign shelter on the basis of critical thinking.

  Ms (or Mss or Mrs) Deep aor Peeda….you have expressed your views. I am expressing mine. Shall I tell you, if you are quite happy with western world why you care to read this: Read Gujarati? If this issue is not relevant to you, why you bother to comment on this? I am sure Purviben will not and need not leave wherever she is staying but on the contrary should consider to write more of such articles so that you quit reading this website and go to pubs or clubs nearby for better alternatives.

  I am endorsing the splendid righting style of the author- Purviben, which has dragged so many people to comment on this issue. This proves that this is a very relevant and debatable issue on the whole.

 30. Geeta says:

  Thanking to those who’s care to comment on comments.
  The negative comments on the article make me laugh that certain people are not writer but they aren’t even good reader also. If they have common sense to understand what’s written, they may have never taken it wrong by comparing life at India and Overseas. Those who are happy overseas because of cleanliness, environment and money must be very poor by heart & mind both so they obliged India by getting away. Also there is no blame as such on anyone who’s living overseas because writer herself lives overseas. Its just and just about self-conflict of PURELY INDIAN person, how they feel and evaluate life there, which all Indians are not doing so no wonder about rough and cheap comments posted here. In fact this is such an honest & humble declaration being NRI that breaks the image as they always behaves and act in India as if they are superior to ppl who lives in India. I have been overseas and witness of scenario there, where I haven’t seen anyone who’s sparkling and doing or thinking anything more than job, shopping, mortgage and planning weekend. An originally foreigners told me that “I like your country because even poor who’s sleeping on road have a smile on his face, which we are lacking here.” In the article she wrote “deshi mann ane videshi dhan” but ppl who’s proud of being overseas doesn’t have bonding with their Roots and universally they called “Rootless People”. Indians are going abroad, showing talents and making country feel proud on them but few of them have more proud of where they belongs to. That’s called Patriotism,I don’t think everyone has it, not even those who’s living in India. Also there is no single word in the article which says anything negative about foreign country itself so its courtesy not to ditch a land which has given you space & it shows loyalty. Loyalty is genetic & one who’s loyal will stay loyal to each & every belonging of life, motherland is top of that.
  “Where you are?” is matter of destiny and all have priorities & valid reason to go for betterment, it doesn’t mean that you stop loving your origin. Materialistic and opportunistic bunch of people will justify proudly that where they are is best but they all are waste of India.

 31. Nisarg says:

  welcome back dear…
  we dont have words to express how happy we are…!

  expecting more and more from your pen…sorry
  computer…

  love…
  Hina Nisarg Nini

 32. Raj says:

  artical is nicely written. But …. How you look things it depends upon person to person. This is totally depend on person how they enjoy his/her life style. India ma pan aaje loko paisa mate family this door koi shaher ma jai ne kaam kare j chhe ne… tyan Rs ni pachal bhage chhe and bahar dollar ni pachal… sarvale badhu sarakhu j chhe… more important is how you balance you family n your office life….

 33. Purviben’s article is a perfact reflection of the dilemma that most sensitive Indians face when they settle overseas. This is the first stage of a new life in a western country that many of us go through. Long time after our sensitivies are dulled , we have learnt to compromise with the disillusions and have absorbed the cultural shock, we still feel something is missing .

  There is another twist to this debate: The problems faced by many in the second phase of life overseas, after they settle in, has more to do with our treatment by fellow Indians or especially Gujaratis ! You are known by your caste, by your wealth , by the length of time you have been here for etc. etc.and not by what you are. Why blame locals for racism when there are plenty in our own community! I have met Gujaratis who have been in Australia for thirty years and still talking about the supremacy of heir caste over the rest ! I have run into people who start the conversation by asking the caste first and showing disinterest in you if you are not of their TRIBE! They do not realise that people back home are more open. In short our community is equally responsible for making us feel lost in a western country. We adopt to the undesirable aspects of the western life style too quickly and never learn the positive things of western world. Surely you get cleaner air, purer food and water but what matters most is the love and friendship which you find hard to find in the midst of our community driven so much by money and materialism.

  Keep up the crusade , Purviben.

 34. NIKUNJ DABHI says:

  To,
  Purviben
  What a great article written by u, i m new member of this site so i read it just now.
  I m heartly agree with u, bcoz i m doing Master in Electrical Engg. at adelaide, Australia
  Ahi mane india ni yaad bahu j ave chhe.tame lakhyu te anusar hu ahi part time job kari ne $$$ to ghana kamau chhu but, i have no job satisfaction. Pan shu thai fee, living expense mate koi pan job karvi pade.
  Hu to ahi after study PR lai ne 3-4 varsh kamai ne RAJKOT set thai java nu vicharu chhu.
  Kem k ahi Field ni job malvi bahu j tough chhe, ane ahi nu culture cheap chhe.
  What should i have to do? please give me reply

  Yours younger brother,

  NIKUNJ DABHI
  Adelaide, Australia
  Ahi matra $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ j chhe , a sivay kashu j nathi.

 35. niraj says:

  અદભુત લેખ
  આપના પ્રતિ આદર ભાવ જગ્યો.
  આભાર

 36. Dhaval Khamar says:

  “વિકસીત દેશનું લેબલ, ઊંચી ઈમારતો, હાઈટેક સુવિધાઓ, શિસ્તબદ્ધ નાગરીકો, સ્વચ્છ રસ્તા કે શૌચાલયો અને આધુનિક જીવનધોરણ કોઈ દેશનાં વિકાસનું માપદંડ હોઈ શકે પણ જનજીવનનાં ધબકાર
  માપવાનું નહિ, ખાસ કરીને પરદેશીઓનાં”

  રમેશ પારેખ સાહેબની રચનાની પ્રથમ અને અન્તિમ
  પંક્તિ.

  “આ શહેર તમારા મનસૂબા ઉથલાવી દે, કહેવાય નહીં
  આ ચહેરા પર બીજો ચહેરો ચિપકાવી દે, કહેવાય નહીં”

  “ટાવર ધબકે, રસ્તા ધબકે, અરધો-પરધો માણસ ધબકે
  કોનો ધબકારો કોણ અહીં અટકાવી દે, કહેવાય નહીં”

  કડવુ પણ સંપુર્ણ સત્ય.

  keep it up Purviben 🙂

 37. Bhavna Shukla says:

  videsh aavnara ni darek ni paristhiti sarakhi na pan hoy.. Kai pan comment karvi vyarth chhe mara mate…kashu nahi kahu purviben.

 38. Bhavna Shukla says:

  Kai javabdari no boj uthavi ne dodya hoiye ane niyati ae pardesh sudhi pahochadya…… shu saru ne shu kharab…… mulyo ghadnara pan tame ne huj ne purviben…

 39. Suhas says:

  Very good article…Thanks…!

 40. KUNJAL MARADIA says:

  purviben,
  tame je kidhu ej mara dil ma hatu, ek ek vaat sachi che, mane bija ni khabar nathi pan mara mate to etlu j kahish ke jem jem bank balance vadhtu jay che tem tem hraday khali thatu jay che.

 41. DHIREN SHAH says:

  I congratulate Purviben for writing the language of heart and self experience. People like you can only write such thing who has heart to feel and person of pure heart. In total of your article I would like to comment only one sentence that INdia-Bharat is a ARYA BHOOMI and the only country having the culture , to take the born in such a country one has to take birth so many times and then after millions of birth fortunate one get birth in india according to his good deeds.
  But today the values are abolished in India more and more ,western culture is that is why looking more and more attractive to everybody.

  Thanks a lot for sharing your experience which is equally our experience and looking more and more such articles from your heart.

  DHIREN SHAH

 42. Rajan Soni says:

  Nice article. According to my experience(as of now just 3 yr in US) & what I have seen here, those who came illegal or those who are not well-educated has to work very hard to survive in US. As these people work day-night & still get very less money compare to other educated people(like engineers, pharmacist etc..), they get very less time to enjoy with their family & friends. This is not the case with educated indians out here. No doubt, they also have to work very hard in week days, but weekends are totally for them & can spend time the way they want. Just adding my 2 cents…

 43. Divyant Shah says:

  Good Article

 44. Jigish says:

  Purvi ben,

  I agree with you fully but with one minor addition…..This is primarily true for first generation of migrants from any country to any country where they struggle between two worlds….

  jsk
  jigs.

 45. saurabh desai says:

  very true..people who are in india think that the life outside the country is very easy but once u come here Then u realise how much difficult it is ,each and evry sentence in this article seems true as author has live experience

 46. urmila says:

  I disagree on certain points – to give good moral eduation to your children is possible in any part of the world – no matter how busy you are with your life – this depends on a individual – i have seen lot of imorality in children and parents who have all the time in the world to talk and teach good living but are not bothered and there is no comunication between family members although they live in the same house – basically there is no quality time spent between them- or are selfish and selfcentered – Western culture has got its disadvanages but so has the eastern culture-sometimes not brought out in open or discussed
  ભારતમાં રોજનું કમાઈને રોજ ખાનારો માણસ પણ રાત પડે ગરમ રોટલા ભેગો થાય છે. અહીંનાં માણસ પાસે ખાધે ખુટે નહિ તેટલું છે પણ તાજુ-ગરમ ખાવા માટે તેણે વીકએન્ડ અથવા તો જમવાનું આમંત્રણ આવે ત્યાં સુધી રાહ જોવી પડે છે
  I am surprised at this comment-thousands of Indians live in UK go to work and also pursue their profession and they all have meals at home cooked by their family members or they themselves cook and eat – unless they are lazy and do not want to cook and wait for invite – I have come across girls from Eastern culture who just cannot cook or do not have a clue how to cook because they have cooks at home and also find it difficult to do weekly shopping for food and be self sufficient as they have lot of help back home and when they come to western culture – are lost for time being – find it difficult to adapt to the lifestyle which requires them to be selfsufficient in all fields of daily life

 47. ashok luktuke says:

  Good article.An eye opener.The time has come,for us,to sit back and seriously think of ,where have we lost our roots/

 48. Sanjay says:

  પુર્વિબેન,
  લેખ વાંચીને મારુ આત્મમંથન શબ્દ સ્વરુપે લખાયું હોય તેવું લાગ્યું. આ ઝંઝાલમાથી બહાર આવવુ ઘણુ અઘરુ છે પરંતુ અશ્ક્ય નથી એક સુન્દર ઉદાહરણ છે, એક વાનર પાસે એક ઘડો હતો જેમા લાડુ ભર્યા હતા. વાનરે હાથ નાખી લાડુ લઈ લીધા પણ ઘડાનુ માથુ નાનુ હોવાથી હાથ બહાર નીકળી શક્યો નહી. હવે વાનરથી લાડુ છોડી શકાતા નથી અને હાથ પણ બહાર કાઢી શકતો નથી.
  મારા અનુભવ મુજબ જો ઘડો તુટી જાય તો વાનર છુટો થઇ શકે.

  સંજય.

 49. rehan says:

  bahu j saro lekh
  bahu j mazza padi coments vanchi ne..સંતોષ કુદરતી દોલત છે,જ્યારે ઐશ્વર્ય કૃત્રિમ ગરીબી છે.
  ——સોક્રેટીસ

 50. Tejal shah says:

  Only one sentance for this article

  “Based on true story”

  Totally right but please also tell how to get rid from this?

 51. SAKHI says:

  Totally agree with Purviben

 52. Mitesh Gajjar says:

  પુરવિબેન એક દમ જોરદાર અને સત્ય વાત કહિ…….ખરેખર ક્યા જૈ ને ઉભિ રેહ્સે આ જિનદગિ……કાલ નુ સુકુ ખાનારો આજ ત્યા લિલુ જોવા જાય ચે પન ત્યા પરદા પાચલ મો કરિને રુવે ચે…..એ જ સત્ય ચે….

નોંધ :

એક વર્ષ અગાઉ પ્રકાશિત થયેલા લેખો પર પ્રતિભાવ મૂકી શકાશે નહીં, જેની નોંધ લેવા વિનંતી.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.